Bilim Ve Teknik Dergisi (PDF)

Bilim Ve Teknik22 Facebookçu Beyin  /

Bir milyarın üzerinde üyesi olan Facebook, her gün yaklaşık 500 milyon kişi tarafından etkin olarak kullanılıyor, yıllardır görüşmemiş insanlar o sayede yeniden bağlantı kuruyor, ülkelerin kaderini değiştirecek toplumsal hareketler oradan düzenleniyor. Fakat Facebook aynı zamanda insanları saatlerce bilgisayar ekranına mahkûm ediyor. Peki yaşamımıza bu kadar girmiş olan Facebook’un bizi nasıl etkilediğini hiç düşündünüz mü?

32 Artırılmış Gerçeklik  /

Kişisel bilgisayar devriminin en önemli öncülerinden Douglas Engelbart bugünleri herhalde hayal bile edemezdi: Yarım asırdan biraz daha fazla zaman içinde elektron tüplü bilgisayarlardan, fiziksel dünya ile bilgisayar dünyasının kelimenin gerçek anlamıyla iç içe geçtiği ve hayal gücünün sınırlarını alabildiğine zorladığı bir dünyaya yolculuk!

 

38 Çölleri Ağaçlandırmak Küresel Isınmayı  Durdurabilir mi?  /

Küresel ısınmayı yavaşlatmak ve durdurmak için sera gazı salımında küresel düzenlemeler yapılmış olsa da maalesef yaşadığımız çevresel ve iklimsel değişiklikler bunların yetersiz kaldığını açıkça gösteriyor.

40 Deneyleri Siber Ortama Taşımak  /

Eskiden kimyacılar molekülleri toplar ve çubuklar kullanarak modelliyordu. Günümüzdeyse modelleme bilgisayarlarda yapılıyor. 1970’li yıllarda Martin Karplus, Michael Levitt ve Arieh Warshel kimyasal süreçleri anlamaya ve öngörmeye yarayan güçlü bilgisayar programlarının temellerini attı. Günümüzde kimya alanındaki gelişmeler için çok önemli olan bu çalışmaları onlara 2013 Kimya Nobel’ini kazandırdı.

46 Sessiz Katil Karbonmonoksit  /

Semerci Kurbanlarına çok eşitlikçi davranıyor. Zengin fakir, genç yaşlı, kadın erkek ayrımı yapmadan her yıl binlerce kişinin ölümüne neden oluyor. Bu sinsi katil yeri geldiğinde hedefini gerçekleştirmek için hiç de acele etmiyor.

54 Karadeliklerin Termodinamiği  /

Ocak Karadelikler adlarının ima ettiği gibi kara değil. Onlarında diğer cisimler gibi sıcaklıkları ve entropileri var. Karadeliğin olay ufkunun dışında kalan yerlerde sebep olduğu değişikliklere bakarak kütle, açısal momentum ve elektrik yükü gibi özelliklerini belirlemek mümkün.

59 Sivrisinekler Kontrol Altında  /

İkinci 60 Elmasların Kusurları Görüntüleme Sistemlerine  Yeni Bir Boyut Kazandırıyor  / Zeynep Bilgici 62 Karadeliğin Ateşten Seddi  / Furkan Semih Dündar Karadeliklerin olay ufkunda ateşten bir set mi var? Ayrı ayrı doğrulukları kabul gören fikirlerin bir arada uygulanmasıyla ortaya çıkan bir paradoks.

67 Türkiye Milli Botanik Bahçesi’nin Temeli Atıldı   /

 

Kış aylarında gazetelerde sık sık karşılaştığımız terimler: H1N1, H2N2 veya H5N3. Grip, hem iş gücü kaybına neden oluyor hem de ilaç masrafları yüzünden ülkelere milyonlarca dolarlık yük getiriyor.

72 Aşı mı Olalım? Grip mi Olalım?  /

İkinci Grip aşısı ve grip konusundaki belirsizlikleri Güven Hastanesi Başhekim Yardımcısı, Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü’nde görevli Prof. Dr. Yeşim Çetinkaya Şardan ile yaptığımız röportajla açıklığa kavuşturmaya çalıştık.

 

 

İndir-Butonu-300x79

Rar Şifresi : www.furkantunahan.com

 


Bu yazıya puan vererek diğer yazılardan daha fazla yararlı olduğunu bize bildirebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Yazılara verdiğiniz derecelendirmeler site yönetimi tarafından yararlılığı göz önüne alınarak ilgi odağı olarak görülmektedir.

Bir Cevap Yazın

Top