Yeni Başlayanlar İçin SEO Optimizasyonu

 

SEO (Search Engine Optimization), Türkçe olarak ise Arama motoru optimizasyonu olarak adlandırılmaktadır.SEO ile amaçlanan temel faktör arama motorlarında daha üst sıralarda yer alarak rakiplerimizi geride bırakmaktır.

Arama Motoru Optimizasyonu

Her arama motoru kendine özel algoritma geliştirip kullanmaktadır, bu yüzden her arama motoruna göre farklı SEO teknikleri uygulamak gerekir ancak ülkemizde en çok kullanılan arama motoru Google olduğu için, Google üzerine yoğunlaşacaz.

Makaleye tam anlamıyla giriş yapmadan belirteyim profesyonel bir SEO’cu değilim ama yaklaşık 4 yıldır SEO konusunda kendimi geliştirdiğimi belirtmeliyim.

SEO için uygulanacak ilk adım güncelliktir, sürekli olarak sitemize içerik girerek Google örümceklerini sitemizde tutmamız gerekir.Aslında güncellikten önce uygulamamız gereken bir temel adım daha vardır, sitemizin şablonunu SEO ile uyumlu olarak tasarlamak gerekir, SEO ile uyumlu bir şablon nasıl olur derseniz gereksiz kod kullanımından kaçınmak ve site içerisinde grafik  ile tasarım yerine CSS ile tasarım tercih edilmelidir.

Şuan gerçekten arama motorlarında üst sıralarda yer almak istiyorsak sitemizi Html 5 standartlarına göre tasarlamalıyız ki Google yeni teknolojilere oldukça fazla önem vermektedir.

SEO kavramının içerisinde Backlink ve Pangerank benzeri oldukça fazla size yabancı olabilecek terim mevcuttur, bu konuyu çok başlangıç seviyesinde tutarak çok fazla açmak istemiyorum, terimlerden bir sonraki adımda bahsetmek istiyorum şimdi ise başlangıç seviyesinde biri SEO’ya nasıl giriş yapmalıdır? sorusuna kısa kısa cevaplar vermek istiyorum.

Sitemizin tasarımının nasıl olması gerektiğinden yukarıda bahsetmiştik. Şimdi ise başlık seçimi, sitemizin açıklaması ve anahtar kelimeler üzerinde duralım.

Başlık Seçimi; Site başlığında, site içeriğiyle alakalı anahtar kelimelerin geçmesine özen gösterin ve bu kelimeleri tekrarlamamaya dikkat edin yoksa Google sizi spam olarak görebilir.

Site Açıklaması: Google arama sonuçlarını listelerken site açıklamalarınıda başlık altında gösterir, bu açıklamada anahtar kelimelerimizin geçmesi oldukça önemlidir ancak açıklama kısmına 160 karakterden fazla içerik girmeyin çünkü Google 160 karekterden fazlasını indexlememektedir.

Anahtar Kelimeler: Site içerisinde ağırlıklı olarak kullandığımız kelimeleri kullanmayı tercih etmeniz önerilir.

Konuyu en baştan almaya özen gösteriyorum çünkü bu konularda hiçbir bilgisi olmayan ziyaretçilerimiz olabilir.Sitemiz Google arama motorunda listelenmiyorsa yapmamız gereken ilk adım sitemizi Google’a bildirmektir.Bunun için buradan bu işlemi gerçekleştirebiliriz.

İkinci bir işlem olarak ise Google Webmaster Araçlarından sitemizin site haritasını göndererek sitemiz içerisinde ki konuların arama motorunda listelenmesini sağlayabiliriz.

En temel başlangıç seviyesinde bu adımları yapıyoruz, SEO için acele etmemelisiniz ancak yavaş yavaş uyguyabileceğiniz adımlar vadır;

Takip ettiğiniz bloglara yorum yaparak Backlink kazanabiliriz.

Sosyal imleme sitelerini kullanabiliriz.

Link değişimi yapabiliriz.

Konumuz aslında yeni bir site oluşturan kullanıcılara göre yazılmıştır, bu konunun devamı olarak SEO terimlerini açıkladığımız bir yazımız devamında ise başarılı bir SEO için izlenilmesi gerekenler içerikli yazımız olacaktır.


Bu yazıya puan vererek diğer yazılardan daha fazla yararlı olduğunu bize bildirebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Yazılara verdiğiniz derecelendirmeler site yönetimi tarafından yararlılığı göz önüne alınarak ilgi odağı olarak görülmektedir.

Bir Cevap Yazın

Top